Cursurile de vară de limbă, cultură și civilizație românească Ediția XXX, 17 – 29 Iulie 2023

Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, organizează în perioada 17 – 29 Iulie, cea de a XXX-a ediție a Cursurilor de vară de limbă, cultură și civilizație românească, cu participarea a peste 30 de cursanți proveniți din peste zece țări.

Activitățile se desfășoară sub formă de Curs intensiv de limba română ca limbă străină și Ateliere de limbă, cultură și civilizație românească, pe trei nivele: nivel începător – I (A1/A2), nivel mediu – II (B1/B2), nivel avansat – III (C1/C2).

Cursurile se adresează tuturor străinilor interesați de limba și cultura românească, în special studenților care studiază Limbi Romanice, traducătorilor, promotorilor culturali, angajaților care lucrează pentru companii care au contact direct cu România etc.