Cursurile de vară de limbă, cultură și civilizație românească Ediția XXXI, 15 – 27 Iulie 2024

Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, organizează în perioada 15 – 27 Iulie, cea de a XXXI-a ediție a Cursurilor de vară de limbă, cultură și civilizație românească.

Acestea se adresează tuturor persoanelor din străinătate interesate de limba și cultura românească (printre categoriile particulare cărora ne adresăm: studenți ai facultăților de romanistică din străinătate, traducători, promotori culturali, angajați în firme care au relații cu spațiul românesc etc.).

Activitățile se desfășoară sub formă de Curs intensiv de limba română ca limbă străină și Ateliere de limbă, cultură și civilizație românească, pe trei nivele: nivel începător – I (A1/A2), nivel mediu – II (B1/B2), nivel avansat – III (C1/C2).

Cursurile se adresează tuturor străinilor interesați de limba și cultura românească, în special studenților care studiază Limbi Romanice, traducătorilor, promotorilor culturali, angajaților care lucrează pentru companii care au contact direct cu România etc.